V kolektívnych športoch je veľmi dôležitá spolupráca hráčov a dôvera vo svojich spoluhráčoch, teda duch tímu. Preto sme si zvolili voľnejší týždeň a na tréningoch sa zabávame aj netradičnými, no zaujímavými športami. V utorok sme sa vrátili do začiatkov a pomocou rôznych pohybových hier sme súťažili, bavili sa a v podstate rozvíjali koordinačné a rýchlostné schopnosti.

V stredu sme vďaka ZK KinBall Vrbové vyskúšali netradičnú kolektívnu hru s názvom KINBALL. Kin-ball je nová loptová hra, ktorá bola vyvinutá v Kanade pre športové potreby dnešnej doby. Koncept KIN-BALLu bol vytvorený Mariom Demersom a následne vyvinutý spoločnosťou Omnikin v roku 1987, ktorá bola v tej dobe skupinou učiteľov telesnej výchovy z rôznych univerzít. Je pomerne fyzicky náročná a pritom nevyžaduje dlhý tréning, aby si človek užil zábavu.

Po 15 minútovom vysvetlení základných pravidiel sa dá začať hrať. Hrá sa s ľahkou loptou s priemerom 122cm a má sa hrať na ploche s rozmermi 20m x 20m, no my sme si ju upravili podľa vlastných možností, teda na ihrisko 18m x 9m. KinBall hrajú tri družstvá po štyroch hráčoch a každé družstvo má svoju farbu, biela, modrá a čierna. Keďže sme nemali rozlišovacie vesty, tak sa dievčatá zladili tričkami, mali sme tými fialová, žltá a dúhová. Podstatou hry je, ako aj vo volejbale, aby lopta nespadla na zem. Jeden tým je podávajúci a dva tímy robia príjem. Traja hráči podávajúceho týmu musia držať lopty, tak že sú v kľaku a loptu majú nad hlavou a štvrtý hráč odpaľuje. Pred odpalom musí zakričať Omnikin a farbu tímu, ktorý má loptu chytať. Cieľom podávajúceho hráča je, aby lopta spadla na zem. Tým, ktorý nechytá loptu sa musí aktívne uhýbať, aby nezavadzal v hre. Ak lopta spadne, alebo podávajúci tým spraví niektorú z ďalších chýb, ktoré sú opísané v pravidlách ostatné tými získavajú bod. Hrá sa do trinásť, no my sme hrali hodinu a pol a nakoniec víťaz, dúhový tým získal v súčte až 56 bodov.

Hra je výborná na koordináciu a orientáciu hráčov, tiež rozvíja rýchlostno-vytrvalostné schopnosti. Zo sociálnej stránky rozvíja komunikatívnosť, disciplínu, dodržiavanie pravidiel, spoluprácu a schopnosť vedieť sa dohodnúť. Je to veľmi zábavná hra, čo sme sa presvedčili aj na tréningu. Dievčatá sa smiali, bavili, no v konečnom dôsledku si aj poriadne zabehali.

Na Slovensku je distribútorom organizácia IMA, ktorá k tejto hre poskytuje aj metodické vysvetlenie a školiteľa a na ich stránke sa dozviete aj širšie pravidlá hry a rôzne zaujímavosti k tejto hre. V piatok sa vrátime opäť k volejbalu a spravíme si turnaj dvojíc v mini-volejbale.

Cez víkend majú žiačky a tiež kadetky voľno, no naše juniorky sa v sobotu o 15-tej na ZŠ Nálepkova stretnú s Púchovom na majstrovskom zápase.

Borsová