Naše kadetky sa druhýkrát zúčastnili veľmi kvalitne obsadeného turnaja v Belehrade. Oproti minulému roku môžeme porovnávať vo viacerých veciach.

1.Organizácia turnaja sa zlepšila, viac teamov, perfektne fungujúca “infraštruktúra” turnaja. Výborné ubytovanie a strava, krásne mesto .

2.Náš team. Nastúpili sme v zostave so všetkým, čo na turnaj chcelo ísť. Skladba družstva bola postavená tak, aby to bol posledný turnaj pred barážami o postup na MSR. Preto boli v teame vekom kadetky, staršie žiačky a dokonca 2 MIDI volejbalistky. Pre všetky bol turnaj určite veľkou školou.

3.Výsledok. Umiestnili sme sa na 15.mieste z 24 teamov. Oproti minulému roku sme si pohoršili o 3.miesta. Paradoxom je, že sme hrali oveľa lepší volejbal, čo teší. Smolu máme v žrebe, keďže minulý rok sme mali v skupine Rím/víťaz 2017/ a tento rok Starú Pazovu, finalistu, ktorý prehral len s domácimi 3:2 vo finále. V skupine o 9.-16.miesto sme narazili na reprezentáciu Srbska do 15 rokov. Súper bol síce hrateľnejší, ale tiež mal vysokú kvalitu. Prehra nás posunula do bojov o 13.-16.miesto, kde sme striedavo prehrali a vyhrali 2:1. Z tohto hľadiska nás umiestnenie nemrzí, hrali sme s atraktívnymi súpermi, veľa sme videli a vo veľa veciach sme sa porovnali. Nie sme na tom najhoršie. Chýbajú však veci, čo sú v špičkových teamoch samozrejmé.

4.Čo mrzí. Mrzia zranenia hráčok, čomu sa nevyhneme. Tento rok je rokom zranení a už len dúfame, že to raz prejde.

5.Perspektíva. Pohľady na veľa vecí nás posunuli ďalej. Musíme ísť cestou väčšej profesionalizácie, hlavne v prístupe dievčat. Taktiež takéto turnaje už naozaj musia byť za odmenu pre tie najlepšie, aby tie ostatné mali prečo napredovať.

6.Priebeh zápasov. 1.zápas výhra nad Makarskou,Chorvátsko. Výhra bola na pozitívny rozbeh veľmi dôležitá. Hrali sme dobre. 2.zápas prehra so Starou Pazovou, Srbsko/neskorší finalista turnaja/. V 1.sete sme nezachytili tlak súpera, aj keď sme nehrali zle, toto bol úplne iný level. V druhom sete sme súpera výraznejšie potrápili a 17 bodov považujeme za slušný výsledok. 3.zápas reprezentácia Srbska U15. Prvý odovzdaný set na 13. V druhom sme zmobilizovali sily a dlho verili v tie-break. Prehra na 22 bodov však ukázala, že potenciál máme. 4.zápas. Prehra so Skoplje, Macedónsko. Tento zápas sme mali vyhrať. Aj keď bol výsledok tesný v druhom sete sme nepochopiteľne poľavili v koncovke a hrubými chybami v závere odovzdali set. Mrzelo to o to viac, že namiesto výhry 2:0 sme išli do tie-breaku, kde sme prišli o Ondrejkovú/zranenie kolena/. Viedli sme ešte 10:8, ale potom to už proste nešlo. V zápase o 15.miesto so Šabacom,Srbsko (FOTO) prišlo naviac zranenie Majerníkovej/výron/. Tu treba dievčatá pochváliť, že zabojovali a vyhrali 2:1. Výkon už bol kŕčovitý, ale bojovný.

Záver: kto nezažije, neuvidí a nepochopí. V Srbsku, ktoré ma medailu zo ženskej súťaže na OH je vidieť profesionalizmus, ktorý by mal byť pre naše deti vzorom. Musíme žiaľ skonštatovať, že hľadanie “profíkov” je v našom malom meste a Slovensku oveľa ťažšie. Teší, že máme Trebichavskú a s ňou sa začínajú chytať ďalšie. Snáď sa v budúcej sezóne posunieme hlavne v tomto ukazovateli ďalej!

FOTKY budú priebežne pridávané na Fan Page MVK